Mała firma i targi branżowe

Wiele osób, które prowadzą jednoosobowy biznes lub małą firmę, uważa, że wystawianie się na targach jest poza ich zasięgiem ze względów finansowych, ponieważ duże firmy mają duże działy marketingu z dużymi budżetami, ponieważ stoisko targowe nie jest dostępne, bo po prostu nie mają wizji, jak zaprojektować stoisko, jak je transportować i montować, jak pracować na targach itp. Poza względami budżetowymi dotyczącymi faktycznego wynajmu powierzchni na hali, wszystko inne jest nieprawdziwe. W tym artykule pokażę, dlaczego targi są tak ważne. Piszę to z własnego doświadczenia jako ktoś, kto pracował przy projektowaniu stoisk targowych, faktycznie montował ekspozycje targowe, pracował na podłogach targowych jako wystawca i jako gość. Oto kilka powodów, dla których ważne jest, aby uczestniczyć i wystawiać się na targach, nawet jeśli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą lub prowadzisz małą firmę:

1. Uzyskaj informacje o konkurencji

Jako przedsiębiorca prowadzący małą firmę bardzo trudno jest zdobyć informacje o rzeczywistych czynnikach powodujących przewagę twoich konkurentów w branży nad twoją firmą. Cenne są również informacje o błędach jakie twoi konkurenci popełniają – pozwolą ci ich uniknąć. Z wielu rzeczy, które możesz zrobić na targach, zbieranie informacji o konkurencji może być najprostsze. Tutaj liczy się komunikatywność i umiejętność rozmowy. Czasem branżowa rozmowa może dać Tobie prawdziwy obraz konkurencji. Odczytuj treści niechcąco pozostawione między wierszami.

2. Poznaj klientów twojej branży

Targi to okazja do poznania klientów branży. Jeżeli potrafisz rozmawiać to dowiesz się co oczekują po twojej branży. Możesz też dowiedzieć się jakie do tej pory spotykali problemy u innych przedstawicieli twojej branży a twoich konkurentów – co może okazać się kluczem do sukcesu.

3. Przygotuj się też na sprzedaż

Na targach możesz również zawierać transakcje, nie musisz tego odkładać, gdy rozmowa jasno zmierza w takim kierunku. Bądź na to przygotowany. Niech twoje stoisko będzie wyposażone w krzesła, stolik, przybory do pisania, ekspres do kawy i kubki. Zabezpiecz sobie możliwość wystawiania faktur.